• Lyžiarsky a snowbordový kurz

• Lyžiarsky a snowbordový kurz sa konal v dvoch termínoch v lyžiaskom stredisku Bachledová dolina. Žiaci boli ubytovaní v Penzióne Jánošík v Ždiari.

I. termín (23. – 27.1.2023) - triedy I.A, I.B, II.B a II.D - spolu 59 žiakov
            II. termín (6. – 10.2.2023) - triedy I.C, I.D, II.A a II.C - spolu 58 žiakov

• Deň otvorených dverí

• Dňa otvorených dverí sa zúčastnilo 485 osôb, z toho 201 budúcich záujemcov o štúdium v našej škole.

Ďakujeme za návštevu.

• Predvianočné aktivity

• Dňa 20.12.2022 sa uskutočnil vianočný koncert, na ktorom si žiaci školy mohli vypočuť a zaspievať známe vianočné piesne. Dňa 21.12.2022 členovia školského parlamentu pripravili vianočné súťaže. Účastníci si vyskúšali svoje zručnosti a vedomosti v mnohých disciplínach: zdobenie medovníčkov a vianočného stromčeka, beh cez prekážky či vianočný kvíz. Ďakujeme členom školského parlamentu za ich prácu pri organizácii a priebehu súťaží.

SOŠ veterinárna želá všetkým žiakom, rodičom a zamestnancom školy pokojné prežitie vianočných sviatkov a veľa zdravia, šťastia a úspechov v roku 2023.

• Zmena v cestovných poriadkoch MHD od 12.12.2022

• Linka č. 9

• Spoj z Kmeťovej smer Nemocnica Zobor sa posúva v dňoch školského vyučovania zo 7:21 na 7:16 a zároveň sa pridáva zachádzka na zastávky Veterinárska a Šindolka Dolnohorská (príchod 7:42).

Linka č. 99

• Doteraiší spoj linky o 7:10 z Kmeťovej cez Železničnú stanicu na Šindolku sa ruší
            • Zriaďuie sa nový spoj o 7:45 zo Železničnej stanice smer Šindolka Dolnohorská.
              • Tento spoj časovo nadväzuje na nové príchody vlakov o 7:35 od Nových Zámkov a 7:42 od Topolčian.
              • Spoj premáva ako zrýchlený - od železničnej stanice ide na zastávku Pod Zoborom bez zastavenia, ďalej zastaví na zastávkach Amfiteáter, ZŠ pod Zoborom, Veterinárska a Šindolka Dolnohorská.
              • Príchod na Šindolka Dolnohorská o 7:58.
          • Svetový deň pôdy

• Dňa 5.decembra si pripomíname Svetový deň pôdy.

Svetový deň pôdy nám pripomína mnohorozmernosť pôdy. Sme súčasťou životného prostredia tak ako pôda, od ktorej čistoty a funkčnosti závisí aj kvalita nášho života. Pôda, ktorá nás živí, sa utvárala päť- až šesťtisíc rokov.

Pôda je vzácnosť a existencia ľudskej populácie je od nej v rozhodujúcej miere závislá. Rastie z nej viac ako 90 % našej potravy, žijú v nej dve tretiny svetových druhov živočíchov.

Pôda je obrovská lekáreň – väčšina antibiotík, ktoré používame, bola vyrobená využitím pôdnych mikroorganizmov. Pôdne organizmy pracujú 365/24/7 v koordinovanom úsilí udržať život na Zemi.

Na Slovensku jej denne ubudne 12 hektárov. Polovica je nenávratne stratená, padne za obeť rozvoju a blahobytu spoločnosti, ktorý symbolizujú satelitné sídliská, obchody, priemyselné parky, cesty.

Vedeli ste napríklad že:

• V jednom grame zdravej pôdy je viac živých organizmov, ako je ľudí na Zemi?
            • Dážďovka môže stráviť svoju vlastnú váhu v pôde každých 24 hodín? Cez črevá dážďoviek prejde každý rok 50 % pôdy na planéte.
            • Pôdne organizmy spracujú 25 000 kg organickej hmoty na ploche ekvivalentnej futbalovému ihrisku, čo je hmotnosť 25 áut?
            • Sto až stodvadsať rokov, teda takmer dva ľudské životy trvá, kým v prírode vznikne jeden centimeter pôdy?
            • Pôdne organizmy pomáhajú pôde ukladať uhlík a znižujú emisie skleníkových plynov?
            • Na obnovu stratenej vrstvy pôdy v hrúbke 25 mm potrebuje príroda 500 rokov?

A čo môžeme urobiť my? Minimálne sa skúsme zamyslieť nad tým, koľko jedla sa vyhodí do koša nerozvážnym plytvaním surovín, ktoré predtým musel niekto vyrobiť, dopestovať, dochovať.......