Dňa 5.decembra si pripomíname Svetový deň pôdy.
Svetový deň pôdy nám pripomína mnohorozmernosť pôdy. Sme súčasťou životného prostredia tak ako pôda, od ktorej čistoty a funkčnosti závisí aj kvalita nášho života. Pôda, ktorá nás živí, sa utvárala päť- až šesťtisíc rokov.
Pôda je vzácnosť a existencia ľudskej populácie je od nej v rozhodujúcej miere závislá. Rastie z nej viac ako 90 % našej potravy, žijú v nej dve tretiny svetových druhov živočíchov.
Pôda je obrovská lekáreň – väčšina antibiotík, ktoré používame, bola vyrobená využitím pôdnych mikroorganizmov. Pôdne organizmy pracujú 365/24/7 v koordinovanom úsilí udržať život na Zemi.
Na Slovensku jej denne ubudne 12 hektárov. Polovica je nenávratne stratená, padne za obeť rozvoju a blahobytu spoločnosti, ktorý symbolizujú satelitné sídliská, obchody, priemyselné parky, cesty.
Vedeli ste napríklad že:
- V jednom grame zdravej pôdy je viac živých organizmov, ako je ľudí na Zemi?
- Dážďovka môže stráviť svoju vlastnú váhu v pôde každých 24 hodín? Cez črevá dážďoviek prejde každý rok 50 % pôdy na planéte.
- Pôdne organizmy spracujú 25 000 kg organickej hmoty na ploche ekvivalentnej futbalovému ihrisku, čo je hmotnosť 25 áut?
- Sto až stodvadsať rokov, teda takmer dva ľudské životy trvá, kým v prírode vznikne jeden centimeter pôdy?
- Pôdne organizmy pomáhajú pôde ukladať uhlík a znižujú emisie skleníkových plynov?
- Na obnovu stratenej vrstvy pôdy v hrúbke 25 mm potrebuje príroda 500 rokov?
A čo môžeme urobiť my? Minimálne sa skúsme zamyslieť nad tým, koľko jedla sa vyhodí do koša nerozvážnym plytvaním surovín, ktoré predtým musel niekto vyrobiť, dopestovať, dochovať.......